מדד תשומות הבנייה

מדד תשומות בנייה זהו מדד אשר קובע את ערך עלויות הבנייה של הקבלן בכל זמן נתון. מדד תשומות הבנייה מפורסם בדיוק כמו מדד המחירים לצרכן, כל 15 לחודש עבור החודש שעבר. 

מדד זה מחושב ע"י נותני מחירי כוח אדם, בטון, ברזל, אינסטלציה, משקופים וחלונות וחומרי גלם נוספים.

בדיוק כמו מדד המחירים לצרכן, גם מדד תשומות הבנייה לאורך השנים עולה. 

מדד זה משפיע על עלות הנכס אותו אנו רוכשים בעסקאות אשר מוגדרות צמודות למדד תשומות הבנייה. דבר זה קורה בעיקר בעסקאות יד 1 מקבלן. במידה והיתרה לקבלן צמוד למדד תשומות הבנייה, יהיה לנו תוספת תשלום בכל מועד תשלום לפי מתווה התשלומים מול הקבלן.

 מדד תשומות הבנייה עולה בממוצע ב 1.5% בשנה, כלומר, על יתרת תשלום של 1 מ' ₪ לקבלן למשך שנה, נצטרך להוסיף עוד 15,000 ₪ לעלות הרכישה. סכום זה אינו ממומן ע"י הגורם המממן ומבחינתנו סכום זה הוא חלק מהעלויות הנלוות לעסקה. 

מה עדיף לשלם את מדד תשומות הבנייה או ריביות?

תמיד ישנה הדילמה האם להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מתשלומי מדד תשומות הבנייה או לחילופין, לשלם את מדד תשומות הבנייה ולהימנע מתשלומי ריבית.

היתרות בלשלם את מדד תשומות הבנייה באה לידי ביטוי בזה שאנחנו יכולים לדחות את מתווה התשלומים לקראת קבלת המפתח ובכך, ברמה התזרימית להמנע מתשלומים חודשיים שיכולים אולי להכביד עלינו תזרימית (שכירות ותשלומים חודשיים על הלוואת המשכנתא).

יחד עם זאת, היתרונות של תשלום המשכנתא היום עולים בדרך כלל על תשלומי מדד תשומות הבנייה. היתרונות בלשלם היום את המשכנתא:

  1. על תשלומי המשכנתא שנחליט לקחת היום ניתן לבצע "גרייס" כלומר תשלומי ריבית בלבד, זה יקטין את ההחזרים החודשיים במידת הצורך. תשלום הריבית החודשית שוות ערך פחות או יותר לתשלומי מדד תשומות הבנייה וגם אם יקרה יותר מעט, הנה היתרונות הנוספים:
  2. הימנעות מתשלומי מדד תשומות בנייה על כספים ששולמו לקבלן
  3. שמירת הריבית – כל שקל שאני מושך מהבנק, הריבית נשמרת. כספים שטרם משכתי מהבנק, אין חובה מצב הבנק לקבע את הריביות.
  4. הבנק איתי בעסקה! ברגע שמשכתי חלק מהמשכנתא, הכנסתי את הבנק לעסקה. דחיית תשלומי המשכנתא ידרוש מאיתנו סביר להניח הוצאת אישור מחודש מהבנק. מי יודע מה יהיה מצבנו הפיננסי בעוד שנה או שנתיים?   

לייעוץ ראשוני

ללא התחייבות

    התמחויות

    לייעוץ ראשוני

    ללא התחייבות