מדד תשומות הבנייה

מדד תשומות בנייה זהו מדד אשר קובע את ערך עלויות הבנייה של הקבלן בכל זמן נתון. מדד תשומות הבנייה מפורסם בדיוק כמו מדד המחירים לצרכן, כל 15 לחודש עבור החודש שעבר. 

מדד זה מחושב ע"י נותני מחירי כוח אדם, בטון, ברזל, אינסטלציה, משקופים וחלונות וחומרי גלם נוספים.

בדיוק כמו מדד המחירים לצרכן, גם מדד תשומות הבנייה לאורך השנים עולה. 

מדד זה משפיע על עלות הנכס אותו אנו רוכשים בעסקאות אשר מוגדרות צמודות למדד תשומות הבנייה. דבר זה קורה בעיקר בעסקאות יד 1 מקבלן. במידה והיתרה לקבלן צמוד למדד תשומות הבנייה, יהיה לנו תוספת תשלום בכל מועד תשלום לפי מתווה התשלומים מול הקבלן.

 בתקופה האחרונה מדד תשומות הבנייה עולה בקצב מטורף. סכום זה אינו ממומן ע"י הגורם המממן (בנק למשכנתאות) ומבחינתנו סכום זה הוא חלק מהעלויות הנלוות לעסקה. 

מה עדיף לשלם את מדד תשומות הבנייה או ריביות?

תמיד ישנה הדילמה האם להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מתשלומי מדד תשומות הבנייה או לחילופין, לשלם את מדד תשומות הבנייה ולהימנע מתשלומי ריבית.

היתרות בלשלם את מדד תשומות הבנייה באה לידי ביטוי בזה שאנחנו יכולים לדחות את מתווה התשלומים לקראת קבלת המפתח ובכך, ברמה התזרימית להמנע מתשלומים חודשיים שיכולים אולי להכביד עלינו תזרימית (שכירות ותשלומים חודשיים על הלוואת המשכנתא).

יחד עם זאת, היתרונות של תשלום המשכנתא היום עולים על תשלומי מדד תשומות הבנייה. היתרונות בלשלם היום את המשכנתא:

  1. על תשלומי המשכנתא שנחליט לקחת היום ניתן לבצע "גרייס" כלומר תשלומי ריבית בלבד (ריבית של המשכנתא שלכם שגם ככה תשלמו אותה), זה יקטין את ההחזרים החודשיים במידת הצורך.
  2. הימנעות מתשלומי מדד תשומות בנייה על כספים שלא שולמו עדיין לקבלן.
  3. שמירת הריבית – כל שקל שאני מושך מהבנק, הריבית נשמרת. כספים שטרם משכתי מהבנק, לא ניתן לקבע את הריביות.
  4. הבנק איתנו בעסקה! ברגע שמשכתי את כספי המשכנתא והעברתי את כל הכסף לקבלן, הכנסתי את הבנק לעסקה.

חשוב לי לציין את עניין הגרייס, משכנתא בנויה מתשלומי קרן (סכום ההלוואה) + תשלומי הריבית. ברגע שמבצעים גרייס זה אומר שאת תשלומי הריבית של המשכנתא שלנו פרסנו ל 30 שנה ואת תשלומי הקרן פרסנו לפחות, עד לתאריך מסירה בחוזה רכישה. הריבית שמשלמים היא ריבית של המשכנתא שלנו, זאת לא ריבית נוספת של הבנק. המדד הוא לא חלק מהמשכנתא שלנו הריבית כן.

רוזוב 4

לייעוץ ראשוני

ללא התחייבות

התמחויות

לייעוץ ראשוני

ללא התחייבות

מימון עד   85%   מערך הנכס

למימוש ההטבה השאירו פרטים